GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Harşit Federasyonu Basın Bildirisi

Okunma Sayısı:115118 Mart 2018 Pazar günü düzenlediği kahvaltılı toplantı ile federasyon delegasyonu ile bir araya gelen kurucu başkan Temel Bilecen Harşit Federasyonunun kurulma amacı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.

Federasyonun Basın Bildirisi şöyle

“Bir Çanakkale bir de Harşit Vadisi geçilmez” felsefesiyle çıktığımız yolda atalarımızın Harşit savunmasında göstermiş olduğu birlik, beraberlik ve dayanışması bilinciyle, memleket meselelerinde daima duyarlı olmaya çalışan, çağdaş dünya ile bütünleşmiş güçlü bir sivil toplum oluşumuna katkıda bulunmak, sivil topluma rehberlik ederek ortak akla ulaşmak, değişen ve gelişen evrensel değerlere uyum sağlayarak sürekli birleştiren ve paylaştıran bir toplum oluşturmak amacıyla Harşit Federasyonu’nu kuruyoruz.

Gerek eğitim, gerekse ekonomik nedenlerle köyden kente göç ederek gurbet hayatına atılan, İstanbul ve Bursa’da yoğunlaşan ve dernekleşen hemşehrilerimizin bir araya gelerek kurduğu, Doğankent Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doğankent İlçesi ve Çevre Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doğankent Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Doymuş Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Çatalağaç Köyü Derneği, Çatak Köyü Kültür, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği, Söğütağzı Köyü Derneği’nin katılımıyla federasyonumuzun temellerini 18 Mart 2018 atmış bulunuyoruz.

Federasyonumuz  18 Mart 1915’te Çanakkale’yi yedi düvele geçilmez kılan atalarımızın 1917 yılında da Harşit savunması ile Harşit Vadisi’ni Ruslara geçilmez kılmasıdır. Giresun gönüllülerinden oluşan Hüseyin Avni Alparslan komutasındaki 42. Alay ile Sakarya’da ve Topal Osman Ağa komutasındaki 47. Alay ile Afyonkarahisar’da Milli Mücadeleye katılmıştır. Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ün adı ilk olarak 1921 yılında Harşit’te kurulan bir ilkokula verilmiştir.

Ahmet Yesevi'nin Anadolu'nun İslamlaşması ve Türkleşmesi için yaptığı çalışmalar neticesinde 12. Yüzyıl sonlarında Hacı Bektaş Veli'nin gönül erlerinden olan Güvenç Abdal, Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan önemli bir geçit olan Harşit Vadisi’ne gönderilmiştir. Harşit Vadisi, Anadolu Türkmen kültürünün izlerinin hala yaşandığı yaylacılık geleneğinin hala devam ettiği, geçiş güzergahı olması nedeniyle birçok farklı kültürün iç içe yaşadığı önemli bir yerleşim bölgesidir.

Harşit Vadisi’nin tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, kültürel ögeleri araştırarak kalıcı kılmak ve tanıtmak, kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak, Harşitlilerin ekonomik yönden gelişimlerini sağlamak, birlik ve beraberliklerini güçlendirmek amacıyla kurduğumuz Harşit Federasyonu’nun bölgemiz ve Harşitliler için hayırlı olmasını diliyoruz.

Eklenme Tarihi: 19-03-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Ekrem Ünlü
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com

          0 532 255 67 15                                proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 480
Bugün Tekil 357
Toplam Tekil 1112283