GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Sür Treni Trabzon’a

Okunma Sayısı:945(Haber/Yorum) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yeni yapacağı 16 demiryolu projesi arasında Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi tek hat olarak yerini aldı.


Sultan Abdülaziz tarafından İstanbul-Bağdat arasında, Karadeniz ve Akdeniz’e de kolları uzanacak bir demiryolu ağının kurulması için “Asya Osmanlı Demiryolları” genel müdürlüğü kurulmuştu. Bu projenin Karadeniz ayağını Tirebolu-Erzurum, Sivas-Erzurum ve Erzurum-Bayezid hatları oluşturuyordu. Tirebolu-Erzurum hattı, Harşit Vadisi’ni takip ederek “Tirebolu- Gümüşhane-Erzurum-Eleşkirt” güzergâhını takip edecekti.


31 Mart 1911’de Trabzon Belediye Reisi Ahmed Bey tarafından Sadaret’e gönderilen telgraf ile bölgeye gönderilen Ticaret ve Nafıa Nezareti Demiryolları İdaresinden, müsteşar Hulusi Bey’in bölgede yaptığı incelemeler sonucunda11 Nisan 1911’de hazırladığı raporda “Tirebolu’dan Erzurum’a kadar Harşit Vadisi’ni takiben bir hat inşasının mümkün olabileceği” belirtmişti.

 

Tirebolu-Erzurum demiryolu 1873 yılındaki ilk proje ile birlikte 2018 yılına kadar birçok hükümetin gündemine gelmesine karşın yapımı henüz mümkün olmadı.

 

 Altyapı, Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alımı İşi danışmanlık hizmeti işi için,  16 Mayıs 2018 tarihinde ihaleye çıkan TCDD’nin Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi Erzincan, Kelkit, Gümüşhane, Maçka ve Trabzon istasyonlarından oluşacak.

 

Daha önce “Aklın Yolu Harşit Demiryolu” adlı yazımızda yaptığımız teknik analizde Gümüşhane-Trabzon arasının 108 km, Gümüşhane-Tirebolu arasının ise 85 km olduğunu, iki farklı güzergah yapılması halinde mesafenin 193 km olduğu belirtmiştik. Oysa demiryolu Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon güzergahını takip ederse mesafe 165 km oluyor.

Mevcut hali ile yapılacak proje ekonomik olmamakla beraber, belirttiğimiz güzergahta yapılırsa yaklaşık 12 ilçe demiryolundan faydalanabilecek. Diğer yandan Karadeniz sahil yoluna alternatif ikinci bir karayolu yapma imkanı da olmadığından ve nüfusun hızla sahile kayması ile oluşan kesintisiz yerleşimin ulaşım sorununu çözmek için de, yakın gelecekte Samsun Sarp demiryolu zaten zorunlu olacaktır. Bu yüzden yukarıda hesapladığımız 165 km de otomatik olarak hem 85 km ye düşmekte hem de Harşit Vadisi coğrafyası Zigana dağına göre daha kolay ve az maliyetlidir.

 

Öte yandan siyasete adam sokma yarışı içinde olan, gece ve piknik yapmaktan öteye gidemeyen, derneği başka partililer ele geçirdi deyip aynı ilçe içinde iki farklı Giresunlular derneği açan Giresun STK’larının da şapkalarını önlerine koyması gerekiyor. Bu demiryolu için de böyle, Giresun Şebinkarahisar yolu için de, Tirebolu Torul yolu için de böyle.

 

Tirdef ve Harşit Vadisi Demiryolu Platformu’nun bu konudaki çalışmalarının yetersiz kalması, Giresun adına faaliyet gösteren bir çok STK’nın konuya duyarsız kalması, gerekli lobi faaliyetleri ve sivil tepkinin gösterilememesi, Gümüşhane’de bulunan Harşit Demiryolu Platformu’nun da etkili çalışmaları neticesinde güzergahın Erzincan-Gümüşhane-Trabzon olarak belirlenmesine üzüntü içinde şahit oluyoruz. Üzüntü içindeyiz çünkü Erzincan’dan Trabzon’a ya da tersinde hangi mal taşınacak merak ediyoruz.

 

Bir kez daha altını çizelim ki, olaya “sizin mahalle, bizim mahalle” olarak değil, yukarıda da açıkladığımız gibi, nereden karlı ise oradan yapılsın mantığı ile yaklaşıyoruz. Bize göre öncelik Samsun Batum olmakla birlikte, hem Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya ve İran’a geçiş hem de Harşit Vadisi’ndeki geniş maden ve granit sahalarının işletilmesindeki taşıma maliyeti engelinin aşılması açısından, tek hat olarak Tirebolu-Erzurum demiryolu düşünülmelidir. Dahası Erzurum’dan sonrası da ilk projede olduğu gibi Eleşkirt Doğubeyazıt İran olarak düşünülmelidir.

 

145 yıllık bir umut olan Tirebolu-Erzurum Demiryolu projesi bölge insanının hayali olarak mı kalacak, yoksa hayata geçecek mi zaman gösterecek.

 

Abdullah Öner MERAL

Eklenme Tarihi: 26-04-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Ekrem Ünlü
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com

          0 532 255 67 15                                proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 480
Bugün Tekil 380
Toplam Tekil 1112306