GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

GİRESUN VE YÖRESİ AĞIZ SÖZLÜĞÜ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Okunma Sayısı:776Giresun ve Yöresi Ağız Sözlüğü’nün tanıtımı, Yenikapı’da düzenlenen 12. Giresun Tanıtım Günleri kapsamında Harşit Federasyonu standında yapıldı.


Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Tekin ve Giresun Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğr. Gör. Samet Cantürk tarafından hazırlanan çalışma Doğankent Belediyesi’nin kültür hizmeti olarak belediye tarafından yayınlandı.


Giresun ve Yöresi Ağız Sözlüğü’nün hazırlanma süreci ile ilgili Giresun Medya Platformu’na bilgi veren Feridun Tekin “Kitabın hazırlanış sürecinde öncelikle, Türk Dil Kurumu’nun yayınladığı Türkiye’de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü’nde bulunan Giresun Yöresine ait olan kelimeler tespit edildi. Sonraki süreçte yöresel kaynaklardan ve yaptığımız saha araştırmalarından elde ettiğimiz söz varlıkları ile derleme sözlüğünden elde edilen malzeme birleştirilerek eserimiz tamamlandı. Bu çalışmayla Giresun ve yöresinin somut olmayan kültürel miraslarından biri olarak görülen söz varlıklarını kayıt altına almayı amaçladık. Giresun yöresine ait sözcükler içeren bu eserin sözcük kökeni incelemelerinde de Türk dili adına önem bir kaynak olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Giresun ve Yöresi Ağız Sözlüğü’nün yaklaşık 7000 madde başı sözcük içerdiğini belirten Samet Cantürk “Çalışmamızda Giresun ve yöresi ağızlarındaki sözcükleri bir araya getirmeyi amaçladık. Günümüz şartlarının etkisiyle dillerde oluşan hızlı değişimler göz önüne alındığında bu çalışma ile Giresun ve yöresine ait önemli bir kültürel mirasın yazılı olarak kayıt altında tutulması ve nesilden nesile aktarılması Türk kültürü adına önemli bir adımdır. Bir dilin söz varlığını tam olarak ortaya çıkarmak sadece yazı dilinin sözlüğünü ortaya çıkarmakla kalmayıp, yöresel ağızların da söz varlığını ortaya koymakla mümkün olmaktadır.” dedi.

Eklenme Tarihi: 28-10-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 481
Bugün Tekil 76
Toplam Tekil 1199676