GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

“HARŞİT” İMZA KAMPANYASINA BÜYÜK İLGİ

Okunma Sayısı:738Harşit Federasyonu’nun “Harşit İsmini Geri İstiyoruz.” imza kampanyasına siyaset, sanat, basın ve brokrasi dünyasından destek geldi.Giresun Federasyonunun organize ettiği, Yenikapı etkinlik alanında düzenlenen Giresun Tanıtım Günleri’nde Doğankent ilçesini temsil eden Harşit Federasyonu ana temasını Harşit isminin geri alınması üzerine kurdu.

 

10 Temmuz 1964 tarih ve 11750 sayılı Resmi Gazete’de 3 Mayıs 1964’te temeli atılan Türk-İşveç ortak yapımı HES’den dolayı adı Doğankent olarak değiştirildi.

 

Harşit ilçesinin adının tekrar geri alınması için “Harşit İsmini Geri İstiyoruz” imza kampanyası başlatan ve yeni kurulan Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen Giresun Medya Platformu’na yaptığı açıklamada “Ruslara karşı verilen büyük bir direnişin simgesi olan Harşit Savunması ve bunun yanında Harşit Vadisi üzerinde yüzyıllardır devam eden bir kültürün simgesi olan Harşit isminin değiştirilmesi yıllardır bölge insanı tarafından kabul edilmemiş, hala bölgede yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu Harşit ismini kullanmaya devam etmiştir. Yöre insanının yanında Harşit’in yayla yolları üzerinde olması nedeniyle civar ilçelerdeki birçok insan yine Doğankent yerine Harşit ismini kullanmaya devam etmektedir. Biz bu amaçla 12. Giresun Günleri’nin ana temasını Harşit ismi üzerine kurduk ve ismin geri kazanılması için bir imza kampanyası başlattık. Bu kampanyada “Harşit bir isim değil bir tarihtir, Harşit bir isim değil bir kültürdür, Biz istemezsek kimse geçemez, Ruslar da geçemedi” gibi sloganlarla hem bölge insanını bilgilendirmek, hem de siyaset ve bürokrasi dünyasına bir mesaj vermek amacıyla bu kampanyayı başlattık. Harşit isminin geri alınması konusundaki çalışmalarımızın yasal olarak da hayata geçmesi için mücadele etmenin yanında Tirebolu-Torul’nun duble yol olması, Harşit Vadisi tren yolunun yöremize kazandırılması ve Harşit’e bir anadolu lisesinin kazandırılması konusunda federasyon olarak çalışmalar yapacağız. Umuyorum ki bizlerden sonra sivil toplum örgütlerinde görev almak isteyen arkadaşlarımıza örnek olacağız.” dedi.Eklenme Tarihi: 29-10-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 481
Bugün Tekil 125
Toplam Tekil 1199725