GİRESUN/ŞADIKENT/ÇATALAĞAÇCorner left
Corner right

Mevlüt Kaya Hocadan bir kitap daha!

Okunma Sayısı:213Son yıllarda araştırmalarıyla ve kitaplarıyla topluma şık tutan Giresun Üniversitesi Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mevlüt Kaya’nın “Giresun Yöresi Tarih Kültür Notları” adlı kitabı da okuyucuyla buluştu.

33 Yaşında 10.kitabını çıkaran ve gayretleriyle topluma örnek olma yönünde büyük çaba sarf eden Mevlüt Kaya’nın, hazırlanmış ve yayınlanması beklenen 2 eseri daha bulunuyor.     

“Giresun Yöresi Tarih Kültür Notları” kitabı ile ilgili açıklamalarda bulunan Giresun Üniversitesi Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mevlüt Kaya, Kitapta Giresun ilinin yanı sıra, Ordu ve Trabzon’a İllerine dair metinler de yer aldığını söyledi.       

Kaya, 2006’dan bu yana Giresun ilçelerinin köylerinde yaptığı saha derlemelerinden, basın arşivlerinden ve yazılı-sözlü kayıtlardan elde ettiği verilerle bu kitabı hazırladığını ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti:”2006’dan bu yana çeşitli gazetelerde köşesinde yazdığı konulara yeni bulgular ekleyerek, kimi yazıları güncelleyerek ve kitapta bu metinlere yer verdim. Birbirinden bağımsız başlıklar halinde ancak eserin tümünde, aynı bütünün parçaları olan bu çalışmadaki yazılar, Giresun yöresinin kültür tarihine ışık tutan verilerden oluşmaktadır. Bu veriler, Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkan yerel ve ulusal gazetelerden, mecmualardan, eski ve yeni Türkçe ile yazılmış mektuplardan ve hatıralardan, incelenen konulara dair eski ve yeni makalelerden, kitaplardan ve alan araştırmalarından elde edilmiştir. Çalışmada daha çok, bugüne dek üzerinde yeterince durulmayan konulara ve Türkçe’nin kaybolmakta olan söz varlığına, dolayısıyla Türk kültürü genelinde ve Giresun yöresi özelinde önem arz eden kültürel unsurlara ağırlık verilmiştir” diyerek kitabın bölge il ve ilçeler için önemine değindi.      

Kaya’nın, daha önce yayınlanmış kitaplarından bazıları ise; Eynesil Tarihi ve Kültürü, Bağdat’tan Görele’ye Mektuplar, Anadolu Yangınları, Çepniler, Harava’dır.      

Daha önce yöreye dair onlarca ulusal ve uluslararası makalesi yayınlanan Kaya, bu son çalışması hakkında,”İlk kitabımı 2007’de çıkarmıştım. O günden bugüne memleketimize kalemimizle hizmet etmekle hep gurur duydum ve hiç yolumdan sapmadım. Bu memleketin çocuğu olarak bu memlekete borcum hiç bitmeyecek, sağlığım yerinde olduğu sürece daima çalışacağım ve üreteceğim. Yaptığım çalışmaların lezzeti zorluğundadır. Bu kitapta da aynı lezzeti buldum. Giresun’un çeşitli ilçelerinden yaptığım derlemelerde konuşan, anlatan, katkı sağlayan tüm hemşerilerime teşekkür ederim. Ayrıca yayınevimize ve kitabın basımında katkısını esirgemeyen Giresun yerel ürünlerini pazarlayan Abazıpka.com’a teşekkür ederim” dedi.

 

Fikret BODUR

Eklenme Tarihi: 13-03-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 2
Dün Tekil 566
Bugün Tekil 452
Toplam Tekil 1168125