GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Dökülüyoruz-1

Okunma Sayısı:1184


YAZARLAR - Abdullah Öner MERAL
Eklenme Tarihi:2018-03-28 20:39:29


Abdullah Öner MERAL

2014 yerel seçimlerine giderken Harşit’te bir Birol Tekin sevdası almış başını gitmişti. (Ya da biz buradan öyle görüyorduk.) Tekin’in uzun süre özel sektörde yöneticilik yapması, bir idareci vizyonu taşıması, Babası Şenol Tekin’in iki dönem Harşit’e reislik yapması ve çevrede sevilen, saygı duyulan bir kişi olmasıydı belki di bu sevdanın nedeni.

2009 yerel seçimlerinde MHP’nin adayı olması, 2014 seçimlerine giderken Ak Parti’ye geçmesi ile kesin olarak belediye reisi olarak görülüyordu. Ancak ne oldu ise Ak Parti sayın Tekin’i aday göstermedi. Tekin de tekrardan MHP’nin adayı olarak seçime girdi ve seçimi kazandı. Harşit'te yaşayanlar ve gurbetçi Harşitliler Tekin’in reisliği almasıyla Harşit için umutlanmışlardı.

Tekin, seçim öncesinde Harşit’in dışında İstanbul’a yaptığı ziyaretlerde de birlik vurgusu yapıyor, dernekler ile istişare içinde olacağınının altını çiziyor, Harşit isminin geri alınması, Harşit Savunması ve Harşit’e bir şehitlik abidesi yapılması konularında vaadlerde bulunuyordu.

2014 Mart ayında başkanlık koltuğuna oturan Tekin 4 yıldır oturduğu başkanlık koltuğunda bu vaadlerinden ne kadarını gerçekleştirdi takdir seçmeninin. Ama benim için başkanın yaptığı kayda değer iki şey var. Birincisi Harşit Savunmasının 100. yılında yapılan sempozyum ki bunun büyük bölümünü Giresun Üniversitesi organize etti. Diğeri de Harşit isminin geri alınması için aldığı belediye meclisi kararı.

Tabii bu karar sosyal medya hesabından paylaşılan bir pasta olarak öylece kalacak mı?

Yasal işlemler için bir çalışma yapıldı mı?

Yapılmadı mı?

onu da bilmiyoruz.

Diğer vaatlerini kendisine hatırlattığımızda da muhalefet partisi oldukları, yeterince ödeneklerinin olmadığı, projelerini hayata geçiremedikleri gibi bahaneler bahaneler…

Baraj yapımında yapılan yanlışlar, yüklenici firmanın yerine getirmediği sorumluluklar, 4 yıldır başkanın tek uğraş alanı oldu herhalde. Ne zaman sorsak Harşit’in altyapı sorunları ile uğraşıyor.

Diyebilirim ki sayın Tekin’in belediye reisliği de “Şıh uçmaz mürid uçurur.” deyişine güzel bir örnek. Çünkü seçimler öncesinde kendisinin Harşit’in ufkunu açacağı dillendiriliyor, büyük işler yapacağı konuşuluyordu. Bu çıkarımlar Tekin'in kişisel hayatındaki başarısına bakılarak söyleniyordu belkide. 

Diğer yandan Harşit’in nüfus yetersizliği nedeniyle alamadığı hizmetlerden yakınırken kendisi de Harşit’teki birçok esnaf gibi ilçe dışında ikamet ediyor. Harşit belediyesinin aldığı ödenekle aylık giderlerini karşılaması bile başarı sayılabilir. Ancak reis olmak kolay olmasa gerek. Harşit’e yatırım çekmek, yatırım olanakları sağlamak da reisin işi.

Belediyedeki meclis üyesini belediyeye işçi olarak aldığı, bu kişinin hem çalışan hem karar veren pozisyonunda olmasının da doğruluğuna ya da yanlışlığına yine seçmen karar verecektir.

Harşitlinin siyaset bilmezliğinin en büyük göstergelerinden biri de kendi içindeki çekişmeyi dışarı taşıması. Daha önceki dönemdeki başkan vekil sürtüşmesi şimdi başkan ilçe başkanı sürtüşmesi olarak devam ediyor görünüyor. Ben bu çekişmenin “önümüzü kesiyorlar.” bahanesinden başka birşey olmadığı kanaatindeyim.

Giresun’un birçok ilçesindeki belediye başkanlarının özellikle metropollerdeki sivil toplum kuruluşları ile  ilçeleri için önemli projeler ürettiklerini hepimiz görüyoruz. Tekin İstanbul’a Yenikapı Giresun Günleri için, bir akrabasının düğünü için ya da başka bir ilin köyünün gecesi için geliyor. Tüm derneklerimizle irtibat halinde olacağız demesine karşın, kendi ilçesinin sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini bile takip etmiyor.

Bu yazıyı kaleme almamın nedeni de benim de birçok Harşitli gibi sayın Tekin’in Harşit’e bir şeyler katacağı konusunda hayal kırıklığına uğramış olmamdandır. Sayın Tekin’in şahsi kişiliği ile ilgili bir eleştiri yapmak bize düşmez. Ancak kendi seçmenini hayal kırıklığına uğratmasını “Başkanı yerinde bulup bir derdimizi anlatamıyoruz.” eleştirilerini de görmezden gelemeyiz.

2014 yerel seçimleri öncesinde “Harşıt’taki Seçime Bakış” başlığı altında kaleme aldığım ve Birol Tekin’in diğer adaylardan daha şanslı olarak gösterdiğim köşe yazımda son söz olarak “Doğankent’te yaşayanlar kendilerini yönetecek kişiye kendileri karar verecekler. Seçtikleri adayla ya Doğankent kazanacak ya da Doğankentliler Harşıt Çayı ile Tirebolu’dan denize dökülmeye devam edecektir.” demiştim.

Şu anda Harşit’in gerek nüfus gerekse ekonomik yapısına baktığımızda yukarıda da belirttiğim gibi “Harşıtlılar Tirebolu’dan denize dökülmeye devam ediyor”.

Sevgi ve saygıyla

Mart 2018

Eklenme Tarihi: 28-03-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Ekrem Ünlü
Abdullah Öner MERAL
Sinan GÜVENDİ
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com

          0 532 255 67 15                                proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 2
Dün Tekil 775
Bugün Tekil 498
Toplam Tekil 1134367