GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Giresun’a Hizmet Mi? Siyaset Mi?

Okunma Sayısı:1521


YAZARLAR - Abdullah Öner MERAL
Eklenme Tarihi:2018-05-02 20:29:54


Abdullah Öner MERAL

2019 Yılı kasım ayında yapılması planlanan Genel Seçimin 24 Haziran 2018 tarihine alınmasıyla birlikte aday adayları tek tek ortaya çıkmaya başladı.

İstanbul’un farklı ilçelerinde siyasi partilerde görev alan Giresunlu adayların yanında Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu, Başkan Vekili Faruk Aydın ve Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, Görele Federerasyonu, Esenyurt Giresunlular Derneği başkanlıklarını yürüten Abdurrahman Ada Ak Parti’den adaylığını açıkladı. Mehmet Kuğu daha önceki seçimde de 2. bölgeden aday adayı idi. Eski Doğankentspor başkanı Serkan Cihan da MHP’den aday adayı oldu. 

Federasyon Başkan yardımcıları Faruk Aydın Esenler, Salim Öztürk ise Beykoz Belediye Başkan yardımcılığı görevlerini yürütüyorladı. Giresun Federasyonu Başkan Yardımcısı Sebahattin Kayas Başakşehir Ak Parti 6. Olağan Kongresi ile  İlçe başkanı seçilmiş, bir dönem teşkilatlanmadan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüten Abdullah Akgün de Eyüp Ak Parti İlçe Teşkilatına seçilmişti.

Kendi dünya görüşü çerçevesinde siyaset yapan hemşehrilerimizin aday ya da aday adayı olmasının destekçiyiz elbette. Benim yukarıdaki isimleri zikretmemin asıl nedeni bu isimlerin Giresun cemiyetciliği adına faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşları görev almaları ve isimlerinin çok fazla öne çıkmasıdır. Derneklerden bir ya da iki kişinin aday olması olasında bir mahsur görmüyorum ancak yönetim kadrosunun yarısının aday olması düşündürücü değil mi?

16 Nisan 2017 Referandumunda Giresun Federasyonunun, Kadıköy "EVET" Platformunda yer alması üzerine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu sosyal medya hesabından, “Hemşehrilerini Giresun sevdası etrafında buluşturup, bütünleştirmesi gereken Giresun Federasyonu’nun bir görüşün temsilcisi olarak tarafsızlığını yitirmiştir. Giresun sevgisini rant ve çıkarlarına kurban edenleri kınıyorum.” diye paylaşmıştı.

Giresun Federasyonu yönetim kurulu üyelerinin bir coğunun Ak Parti’nin çeşitli kademelerinde görev alması, Eski Federasyon Başkanı Hasan Turan’ın İstanbul’dan milletvekili seçilmesi ve 24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde Federasyonun bir çok yöneticisinin görevi başında iken aday adaylığını açıklaması “Giresun’a hizmet mi? Siyaset mi?” sorusunu sormamıza güzel bir zemin hazırladı. 

Diğer yandan İstanbul’un bir ilçesinde kurulan bir il derneğinin yeni yönetiminin derneği çok siyasallaştırdığı gerekçesi ile eski kurucuların dernek yönetiminden ayrılıp yeni bir dernek çatısı altında birleşmeleri, başka bir ilçesinde ise dernek yönetiminin başka bir siyasi görüşe sahip insanların çoğunluğu oluşturması sonucu yeni bir dernek kurulması da “Giresun’a Hizmet Mi? Siyaset Mi?” sorusunu akla getiriyor.

 “Giresun’a Hizmet Mi? Siyaset Mi?” sorusunun sorulmasının bir diğer etkeni de belediyelerin derneklere sağladığı imkanlar. Belediyeler tarafından ücretsiz piknik yerlerinin temin edilmesi, ulaşım imkanlarının sağlanması, derneklere özel kültür gezilerinin yapılması her ne kadar sosyal hizmetler adı altında yapılsa da bu dernekleri kendi siyasi düşüncelerine çekme gayreti olarak değerlendirilebilir.

Siyasi partilerin taraftar toplamak amacıyla derneklere ziyaretlerde bulunması, ortak proje yapma gayretleri ve derneklere ekonomik yönden katkı sağlama çabalarınını anlamak mümkün. Çünkü siyasetçinin görevi bu.

Sivil toplum kuruluşlarının heterojen bir yapıya sahip olduğu düşünüldüğünde, buralarda göreve talip olanların Giresun’un ulaşım, altyapı, turizm ve kültürel alandaki eksikliklerini devlet ile el ele verip Giresun’a ve Giresunluya hizmet etmek yerine bu sivil toplum kuruluşlarını siyasette yükselmek için kendilerine bir basamak olarak görmelerinin ne kadar etik olduğunun kararını varın siz verin.

Bu arada Giresun adını hem maddi hem de siyasi ranta çevirme çabasında olanların Giresun’un birlik ve bütünlüğüne nasıl zarar verdiklerini görmelerinde yarar var sanıyorum. 

“Giresun’a Hizmet Mi? Siyaset Mi?” sorusunu sormamın temel nedeni, benim gibi içinde memleket sevdası taşıyan ancak siyaset ile iç içe olmak istemeyen insanlarımızın, özellikle de gençlerimizin dernek yönetimlerinin bu denli siyasileşmesinin sonucu olarak derneklerden uzak durduğunu görmemizdir. Gençlerimiz memleket sevgilerinin ve kendilerinin basamak olarak kullanmasından rahatsızlar. 

Öyle sanıyorum ki asıl amacı gelenek-görenek ve kültürlerini yaşatmak, hemşehrileri arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak olan derneklerin bu aşırı siyasallaşması hemşehri derneklerinin de teker teker sonunu hazırlayacaktır.

 Her zaman söylediğimiz gibi "Topluma hizmet için baş olmaya gerek yok."

Sevgi ve hürmetle

Abdullah Öner Meral

Mayıs 2018

Eklenme Tarihi: 02-05-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 481
Bugün Tekil 107
Toplam Tekil 1199707