GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Havalimanı Çıkmazı

Okunma Sayısı:631


YAZARLAR - Sinan GÜVENDİ
Eklenme Tarihi:2019-02-02 23:18:33


Sinan GÜVENDİ

Havalimanı konusunu 1998 yılından beri takip ediyoruz ve 20 yıldır bu konuda ısrar ediyoruz. 2007 yılında sitemizin kurulmasıyla birlikte, hem sitemizde hem de muhtelif platformlarda bu konuyu işlemeye devam ettik. Sonunda zor da olsa Ordu ile birlikte bir havalimanımız oldu. Oldu olmasına ama ne Giresun ne de Ordu vilayetleri halen bunun iki şehrin ekonomileri için ne anlama geldiğini anlayabilmiş değiller.

Öncelikle altını çizelim ki, bu zamana kadar gerek biz ve gerekse diğer bu konuda ısrar edenler haklı çıktık. Burada havalimanı çalışmaz diyenler yanıldılar. OGU açıldıktan sonra yeni havalimanları arasında birinci sıraya yükselirken, eskiden beri Anadolu’da faal olan birçok havalimanını da geride bıraktı. Halen günlük yaklaşık on sefer (20 trafik) ile İstanbul ve Ankara uçuşları devam etmektedir.

Pekiyi bu havalimanı sadece Ankara ve İstanbul için mi yapıldı? Diğer yolcular Trabzon’a ve Samsun’a talim etmeye devam mı edecek?

Şimdi “Efendim özel sektör bu, yolcu olursa uçuş da olur” diyebilirsiniz. Ama durum hiç de öyle değil.

Geçen yıl bir özel firma OGU’dan İzmir ve Kıbrıs uçuşlarını başlattı, defalarca uçtum ve şahit oldum ki, doluluk oranı neredeyse %100 idi, hem de fiyatlar komşu şehirlerden daha yüksekti. Sonra nedendir bilinmez (herhalde başka hatlardaki ihtiyaç yüzünden) seferler iptal edildi.

Bir ay önce İzmir’den Samsun üzeri Giresun’a gittim. Samsun’dan Ordu’ya kadar havaş otobüsüyle gittim, hem de ufak tefek değil büyük otobüs Ünye Fatsa ve Ordu yolcusuyla doldu. Birinci soru şu: Eğer Ordu’da havalimanı varsa, Ordu’daki yolcuyu havaş neden Samsun’a taşıyor? (Bunun tersini de Giresun’un Trabzon’a talim etmesi olarak da düşünebilirsiniz). İkinci soru: Bu havayolu firmalarının komşu şehirlere olan aşkı nedir?

Mesela şu an bu yazıyı yazarken (saat 17.40) özel bir şirkete baktım, yarın (16.01.2019) tarihinde İstanbul SAW dan Trabzon’a en ucuz bilet 190 TL iken Giresun’a en ucuz bilet 352 TL. Bir başka kamu havayolunda Trabzon 195 TL iken Giresun 295 TL, üstelik Giresun daha yakın iken. Yani sorun yolcuda veya doluluk oranında değil.

Giresun ve Ordu ekonomileri fındık (fiyatı malum) ve memur maaşlarıyla dönüyor. Bu yüzden turizm bu iki şehir için de ekmek kadar su kadar değerli. Aslında turist aramaya da gerek yok, bu iki şehrin gurbetçisi yeter de artar bile. Öyle ise niye olmuyor? Bu helvayı kim yapamıyor?

Bu iki vilayetin yerel basını yok mu?

Bu iki şehrin gurbette memleket için yanıp tutuşan dernekleri ne yapıyorlar?

Bu iki şehirde sivil toplum kuruluşları yok mu?

Bu iki şehrin esnaf birlikleri her bir uçağın en az 180 tane müşteri olduğunu bilmiyorlar mı?

Bu iki şehri yönetenler, havalimanının can damarı olduğunu bilmiyorlar mı?

Eskiden yoktu, neyse, uçağa ulaşmak için 140 km yol gidiyorduk, şimdi geç de olsa devlet gelmiş burnunuzun dibine havalimanı yapmış, ee artık yine uçmak için 140 km yol gidiyorsan, önce dönüp kendine bakacaksın. Nüfus desen var, gurbetçi desen en çok Giresun ve Ordu’lu, iki şehirde 2 tane üniversite var, daha ne olsun?

Karayollarında Giresun OGU (Gülyalı) arası 46 km görünüyordu. Biz basit bir gurbetçi sitesi olarak bunu düzelttirmek için 6 ay uğraştık ve sonunda düzelttirdik. Batlama yolu ve Çanakçı yolu bir türlü bitmiyor, Tirebolu Torul yolu ve Eğribel yolu hala duble yollar kapsamına alınamadı, Giresun yerel basınında bunları göremezsiniz ve Giresun için yanıp tutuşan dernekçiler de bunlardan habersizdir.

Sonuç olarak:

OGU’dan, İzmir, Kıbrıs, Antalya, Bursa, Kocaeli ve Adana uçuşları bir an önce başlamalıdır. Gerekli potansiyel vardır, tek yapılması gereken iyi bir tanıtım kampanyasıdır (Bursa ve Adana için). Ayrıca İstanbul frekansları da artırılmalıdır. Bunlar Giresun ve Ordu için fabrika açmak kadar önemlidir.

Bu sorumluluk, ilk başta Ordu ve Giresun’un Sanayi Ticaret odalarında, sonra bu iki şehri yönetenlerde, sonra yerel basın ve sivil toplum kuruluşlarındadır.

Sağlıcakla Kalın

16/01/2019

 

Eklenme Tarihi: 02-02-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 481
Bugün Tekil 103
Toplam Tekil 1199703