GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Şağban Ruhu Lazım

Okunma Sayısı:363


YAZARLAR - Abdullah Öner MERAL
Eklenme Tarihi:2019-02-27 00:24:42


Abdullah Öner MERAL

Yerel seçimler yaklaşıyor…

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte siyasette kendine yer edinmeye çalışanlar kendi deyişleriyle hizmete talip olanlar; belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık gibi birçok göreve talip oluyorlar.

Herhangi bir partinin birçok kademesinde görev alan ve talip olduğu göreve yeterliliği olanların bu taleplerini anlayışla karşılayabiliriz. Ancak talip olduğu görevin gerektirdiği kriterleri taşımayan sadece adı duyulsun, reklamı olsun, ya da partisi ona başka yerlerde görevler versin diyen adaylar ile ilgili ne söylenecekse varsın millet söylesin.

Bana bu yazıyı kaleme aldıran neden gelince, Doğankent’in bir ilçe olması yolunda kilometre taşlarını ilk döşeyen Doğankent’in ilk belediye reisi Talat Şağban’ın azmini, hizmet aşkını, memleket sevdasını taşıyan adayları görme isteğimdir.

Döneminde popülar partilerin aday göstermediği, % 90 nüfusun muhafazakar (sağ görüşlü) olduğu küçük bir beldede sol bir parti İşçi Partisi’nden seçime girerek kazanması gözlerindeki hizmet aşkını Harşıtlıların görmesinden dolayı olsa gerek. Seçildiği günden belediye kadrosunu oluşturarak başladığı hizmetlerinde, o günün koşullarına rağmen Doğankent’in ilk kanalizasyon sistemini kurdu. Belediye binasını büyüten, su şebekeleri, okuma odaları açan Şağban’ın ileri görüşlülüğünü 1990 yılında yaşanan sel felaketinde daha iyi anladı Harşıtlılar. İlçe girişindeki Harşıt Çayı kenarına yaptırdığı 600 metrelik duvarın ilçeyi nasıl büyük bir felaketten koruduğuna tüm Harşıtlılar şahit oldu.

O günün şartlarında elinde kazma kürekle çalışan, halk ile iç içe beldeyi yönetmeye çalışan Talat Şağban bile doğduğu, hizmet ettiği topraklarda duramayıp birçok Harşıtlı gibi gurbetin yolunu tuttu. Gittiği İstanbul Cağaloğlu’nda bir yayın evi kurdu.

Benim en büyük üzüntüm ise Harşıt’a 10 yıl canla başla hizmet eden bu değerli insanın Harşıt topraklarında değil de İstanbul’da yatıyor olması.

Harşıt’ı yönetenlerin, Harşıtta yaşayanların asıl utanması gereken konu ise memleketine faydalı hizmetler yapanların memleketinde bir sokağa, bir mahalleye adı verilirken ya da adına kültür merkezleri yapılırken Talat Şağban’ı Harşıtlıların unutması.

Benim Harşıt’ı yönetenlerden en büyük beklentim Talat Şağban ruhuyla hizmet etmeleri. Harşıt’a yapacakları yatırımları gelecek 20 yılı belki de 50 yılı düşünerek yapmaları ve bu güzel ilçeye hizmet edenleri unutmamaları.

Son söz olarak da Harşıt'ı yönetenlere Şağban Ruhu, Cumhuriyet ruhu lazım diyeyim.

Sağlıcakla kalın

Şubat 2019

 

 

 

Eklenme Tarihi: 27-02-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
      REKLAM

www.guvendigayrimenkul.com
0 532 255 67 15


Editör
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Çakır AYŞA
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 566
Bugün Tekil 456
Toplam Tekil 1168129