GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Garip Bir Rüya Gördüm

Okunma Sayısı:1000


YAZARLAR - Ekrem Ünlü
Eklenme Tarihi:2019-03-23 01:10:59


Ekrem Ünlü

Akşam olmuştu. Tirebolu istikametinden Doğankent’e giriş yaptım. Ana yolun batı kısmında ki baraj gölü dolu idi. Gölün doğu ve batı tarafında rengârenk ışıklar vardı. Yoluma devam ettim. Gölün batı tarafı boydan boya gezi yolları yapılmış, yol güzergâhı boyunca ışıklandırılmış. Gezi yolunun çevresi renk renk çiçeklerle donanmış. Göl kıyısı boyunca iki ayrı yere çay ocağı koyulmuş. İnsanlar yanlarında sevdikleri yürüyüş yapıyorlar. Bazıları da oturmuş eş ve çocukları ile çay içip dondurma yiyorlar.

Aaa o da ne. Güzel bir aş evi nefis yemekler var. Tanımadığım insanlar bu güzellikler içerisinde yemeklerini yiyorlar. Gölde birkaç kano insanlar kanolarda gölün içerisinde geziyorlar.

Biraz geldim ve Kuzan deresi içine doğru baktım. Dere yatağı temizlenmiş Aralıklarla bentler yapılmış. Dere boyu tamamen renkli ışıklarla ışıklandırılmış. Dere boyunca banklar koyulmuş. İnsanlar oturuyor.

Eski TEK sitesine doğru baktım. Orada TEK den devir alınan lojmanlar hep elden geçirilmiş ve 1-2-3 yataklı banyosu içerisinde odalar yapılmış. Bu sitede boş olan binalar tatil köyü olarak düzenlenmiş. Her yanı tertemiz olmuş binaların kapıları çiçeklerle donatılmış. İnsan görünce kendini apayrı bir dünyada hissediyor. Stenin içerisine doğru girince değişik yörelerden gelmiş misafirleri görüyorum. Ne kadar çok mutlular. Aralarında konuşmalarına şahit oluyorum. “Burası harika bir yer her yıl gelelim. Hatta eşimize dostumuza da tavsiye edelim onlarda gelip bu güzellikleri görsünler”. diyorlar.

Yine bakıyorum Doğankent’in güney yönünde mahallenin arkasına doğru ışıklar dikkatimi çekiyor. Biraz yaklaşınca ormanın içerisine doğru yürüme yollarının yapıldığını ve yol güzergâhının ışıklandırıldığını görüyorum. Bu yürüme yolunun ucunda Annaklama kaya mevkiinde bir seyir terası. Tüm Doğankent oradan görünüyor. Oraya da ilçeye gezmeye gelmiş insanlar çıkmış hem geziyorlar hem de orada bulunan çay evinde çay içiyorlar.

O seyir terasının olduğu yerden Dandı kalesine bir teleferik var. İnsanlar gidip geliyor. Teleferikle Dandı kalesine çıkıyorum. Orada da bir çay ocağı ve bir aş evi. Doğankent’e bakıyorum, her yan ayağımın altında gibi. Bulunduğum yer de kartal yuvası gibi.

İlçeye Sadaklı mahallesinden girince yol boyunda renkli ışıklar ve Doğankent belediyesinin amblemi olan LED ışıklardan yapılmış aydınlatmayı görüyorum. İlçenin girişinde renkli ışıkların arasından aşağı akan bir şelale ayrı bir renk katıyor bu güzelliklere. Ana cadde boyunca binalar aynı renge boyanmış. Kaldırımlar genişletilmiş.

Belediye binasının karşısında bir Pazar var. Oraya girip bakıyorum. Köylerimizden gelmiş meyve sebze ve hayvansal ürünler. Hepsi de taze, hepsi de doğal. İlçemizin insanları yetiştirmiş ve satıyor. Hem para kazanıyor hem de ilçesinde yaşayan insanlara doğal katkısız yiyecekler sunuyor. Alanlar da memnun satanlar da memnun. Yıllarca özlemini çektiğimiz görüntüler. Tezgâhlardan birisinde kızılcık, yaban mersini, çalı çileği, yaban eriği, karayemiş, vs. gibi yabanda yetişen ve insan sağlığına yararlı meyveler; ısırgan otu, kekik, ebem gümeci, Ezelteri, Galdırik, kuş pancarı vs. yabani sebzeler. Oh be ne güzel bu fırsatı halkımıza sağlayan yetkililere minnettarlık duyuyorum.

Bir başka tezgâha bakıyorum, köylerde anne ve kız kardeşlerimizin dokuduğu çeşitli el işi eşyalar. Yapma bebekler, sırt çantaları, kol çantaları, çoraplar, eldivenler vs. çeşitli el emeği göz nuru ürünler.

Her şey harika.

İlçemizde Sadaklı mahallesinde istimlak edilen yerde bir sanayi sitesi kurulmuş. Bu sitede bir hazır giyim atölyesi, bir fındık kırma atölyesi, bir orman ürünleri atölyesi ve buralarda çalışan yüzlerce Doğankent halkı. Oyraca altında belediyece işletilen bir beton santralı. Yine ana yol boyunca kurulmuş granit sulu kesim tesisleri ve buralarda çalışan kardeşlerimiz. Artık ne İşkur kuyruğu ne el etek öpüp İşkur’da birkaç ay çalışacak bir iş için yalvarma. Herkesin bir işi var ve çalışıyor alnının teri ile kazanıp yiyor. Kimselere kul köle olmak zorunda değil. Herkesin yüzü gülüyor. Herkes sıkıntı çekmeden çocuklarına ekmek ve yiyecek götürebiliyor.

İlçemizin güzelliklerini görmek yaşamak için gelen birçok turist ve onların hizmetini yapacak onlarca çalışan. Yayla yollarımız yapılmış, yol boyunca çay ocakları ve aş evleri. Herkes bir işle meşgul.

Her yıl yazın ağustos ayında düzenlenecek Doğankent savunmasını anma festivali. En az üç gün, İlk gün camilerimizde kuran okunması, ikinci gün dağlarımızda ve yaylalarımızdaki şehitliklerin ziyareti, üçüncü günde sanatçıların katıldığı bir şenlik.

Doğankent’te yaşayan ve yaşamayan bütün hemşerilerimiz bu şenlik günlerinin gelmesini özlemle bekliyor. İlçemiz ve köylerinde yapılan el emeği göz nuru el becerisi ürünlerimiz müşteri buluyor ve satılıyor. Bazı gurbetçiler bu el işi ürünleri sürekli alıp gittikleri yerlerde satmak üzere bağlantılar kuruyor.

Yine ilçemizde bir fen lisesi veya Anadolu Lisesi. Meslek yüksekokulumuza iki bölüm daha.  Ayrıca, belediyemizin organize ettiği bir tiyatro topluluğu ve bir folklor gurubu, güzel bir kütüphane.

İlçemizin kuzey çıkışında yolun doğu kısmında ağaçların altı düzenlenmiş, Oturaklar ve masalar koyulmuş. Renkli ışıklarla ışıklandırılmış güzel bir park. Yolun alt kısmında araçlar için güzel bir oto park.

Buraları gezerken uyandım. Yatağımda oturup gördüklerimi düşündüm. Acaba erişilmez bir hayal mi yoksa gerçekleştirilebilir bir hayal mi?

Neden olmasın dedim.

Bu işleri yapmak içi büyük paralara gerek yok.

Kim belediye başkanı seçilirse seçilsin bu rüyamızı süsleyen işleri yapabilir.

Yeter ki istesin. 

Yeter ki bu ilçeye hizmeti ibadet bellesin. 

Yeter ki halkıyla el ele verip onların da görüşlerini alsın. 

Yeter ki becerikli birisi olsun.

Bu işleri yapacak, bize bu güzellikleri rüyalarımızda hayallerimizde değil gerçek yaşamımızda yaşatacak bir başkan seçebilmemiz dileğimle.


Ekrem Ünlü

23 Mart 2019

Eklenme Tarihi: 23-03-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  
proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 380
Bugün Tekil 287
Toplam Tekil 1266964